Skip navigation

View Championship Entries

Download Championship Entries PDF
Weight Name Born Division Qualifying Total Achieved Competition
Senior
120kg
1 Reece Smith 1985 Greater London - Inner & Outer Boroughs 775.00 Bethnal Green weightlifting club
Master 1
47kg
1 rebecca heath 1977 Greater London - Inner & Outer Boroughs 327.50 East Mids Classic
2 Katie Paskin 1981 South Midlands 265.00 Redbeard Barbell Club Spring Divisional
52kg
1 Lenka Pilnikova 1983 North West 350.00 European Masters Championships
2 Katy Clarke 1983 Yorkshire and North East 320.00 Manchester open
3 Najah Hatahet 1983 North West 292.50 North west juniors and masters
57kg
1 Helen Hughes 1976 South Midlands 373.00 Britsh masters
2 Kate Matthew 1981 Wales 367.50 Home nations Ireland
3 Becca Kirkpatrick 1983 West Midlands 342.50 IPF Masters World Championships 2023, Mongolia
4 Hannah Jane Fitzgerald 1978 East Midlands 340.00 Alpha Core Novice & Masters East Midlands Competition
5 Emma Drackford 1979 South Midlands 335.00 World Championships, Mongolia 2024
6 Arlene Middler 1979 Scotland 313.00 Scottish Masters
7 Ying Duan 1983 South Midlands 280.00 PT:U Personal Training Gym
8 Amber Hinchelwood 1978 South East 255.00 SE Open
9 May Wong 1976 West Midlands 245.00 West Midlands Spring Championships 2024
63kg
1 Hannah Yardy 1982 South West 437.50 European Masters Classic Powerlifting Championships
2 Rima Baki 1978 Wales 423.00 Masters European Championships
3 Olivia Whinton 1983 West Midlands 355.00 Crazy Strength, Amesbury
4 Nicola McArthur 1981 Scotland 345.00 Scottish masters championships
5 Joy Wright 1975 South West 320.00 South West powerlifting open
6 Rosh Lewis 1976 South East 310.00 SE Late Winter Divisional
7 Natalie Boosey 1976 East Midlands 285.00 EM CLASSIC
8 Claire Conway 1978 Northern Ireland 280.00 NIPF SPRING CLASSIC
69kg
1 Catherine Woodward 1979 North Midlands 365.00 Four Counties
2 Emma Kesterton 1983 Scotland 345.00 Scottish Powerlifting Winter Open
3 Pav Johal 1983 South Midlands 330.50 PTU Powerlifting Competition
4 Jennifer Palmer 1977 South West 330.00 South West Championship
5 Nasreen Brooker 1983 West Midlands 320.00 WM Winter Cup 2023
6 Claudia Asch 1977 South East 305.00 Southeast Summer Divisional
7 Jing Sun 1978 Wales 305.00 Super Training Summer Showdown
8 Cassandra Marillier 1981 North Midlands 300.00 Nottinghamshire Open
9 Puja Pathuri 1980 East Midlands 290.00 Manchester Open
10 Ros Lyon 1980 South Midlands 287.50 2023 EPA South Midlands Divisional 2023-11-12, PT:U Wokingham
76kg
1 genevieve collins 1980 North West 430.00 European Championships
2 Lisa Grant 1977 Isle Of Man 380.00 NW Autumn Extravaganza
3 Rhea Sutcliffe 1980 Yorkshire and North East 340.00 YNE masters
4 Tara Waterhouse 1982 South West 307.50 South West Power
5 Georgina Palmer 1975 South West 302.50 Unified championships
84kg
1 Wendy Macfarlane 1982 Scotland 464.50 Scottish Masters Championship
2 Hira Teirney 1982 South West 425.00 SouthWest Championships
3 Charlotte Marillier 1983 South West 412.50 South West Power 2024
4 Rachael Horton 1984 West Midlands 392.50 west midlands spring championship
5 Denise Galbraith 1983 Northern Ireland 390.00 Christmas 2023 top 10
6 Tiana Ettienne 1983 East Midlands 382.50 Lift Loud Classic 2024
7 Ali Parr 1977 South Midlands 370.00 RedBeard SM divisional
8 Natasha Manning 1982 South West 367.50 South East Classic 2024
9 Helen Carrington 1976 Wales 365.00 Welsh Championships
10 Catherine Roe 1977 South West 330.00 Southwest Championship
84+kg
1 Rebecca Coggle 1983 South East 518.00 European Masters Classic Powerlifting Championships
2 Claire Roberts 1983 North West 505.00 Masters European Championships
3 Helen Ferguson-Ford 1981 Scotland 502.50 Scottish Masters Championship
4 Joanne Parkin 1975 Scotland 442.50 Scottish Masters Championships 2024
5 Lisa Horner 1980 Northern Ireland 377.50 NIPF Christmas classic
6 Gemma Price 1981 South East 337.50 Astor college south east
7 Bernadine Jones 1983 Scotland 332.50 Scottish Master's Championship Anvil Stength
66kg
1 Simon Voakes 1981 South Midlands 500.00 2024 European Masters Classic
74kg
1 David White 1982 South Midlands 638.00 2024 European Masters Classic
2 Gareth Burgess 1984 East Midlands 506.00 East Midlands Classic 2024
3 Nash Hunter 1979 South Midlands 480.00 IPF World Masters Classic
83kg
1 Mark Fulton 1981 Scotland 650.00 European Masters 2024
2 Andre Masters 1982 South West 612.50 Crazy Strength Comp
3 David Heath 1979 North West 607.50 North West - Warrington
4 Craig Strong 1982 Greater London - Inner & Outer Boroughs 600.00 NIPF Open
93kg
1 Hendrick Famutimi 1984 Greater London - Inner & Outer Boroughs 715.00 2023 EPA Ron Whittam Memorial Championships
2 Michele Tegon 1976 Greater London - Inner & Outer Boroughs 667.50 euro masters 2024
3 Reon Juskowiak 1981 Scotland 667.50 Scottish Masters
4 Thomas Celestin 1975 Greater London - Inner & Outer Boroughs 667.50 Greater London Qualifier Bethnalgreenwlc
5 Patrick Furphy 1984 Greater London - Inner & Outer Boroughs 577.50 2024 EPA Greater London BUCS Qualifier
6 Jim Whitehouse 1984 Scotland 570.00 Scottish Masters 2024
7 Alexander Ross 1978 South East 562.50 SE Classic
105kg
1 ross brimsted 1981 South East 765.00 South east open
2 James Wilson 1983 Scotland 680.00 Scottish Masters Championship
3 Ross Carlyle 1978 South East 640.00 South East Open
4 chris taylor 1984 East Midlands 615.00 LIFT OUT LOUD CLASSIC
5 matthew Dempsey 1983 Yorkshire and North East 610.00 Nw spring showdown
6 Graham Jukes 1981 North Midlands 600.00 Nottinghamshire Open
120kg
1 Damon Oldacre 1981 South East 665.00 South East Winter Divisional
2 David Henry 1977 Northern Ireland 617.50 Christmas Classic
3 Adrian Crafter 1983 Scotland 602.50 Scottish Western Districts
4 Colin Ranson 1983 Scotland 602.50 Scottish Masters
120+kg
1 Paul Walker 1979 Scotland 765.00 Highland Open
2 Paul Doherty 1982 East Midlands 740.00 European Masters Classic 2024
3 Ron Kane 1978 Scotland 675.00 Scottish Masters Championship
Master 2
52kg
1 Angelina Lane 1969 Wales 285.00 Welsh championships
2 Sharon Tang 1971 Scotland 275.00 British Masters
3 Toni Vernelli 1971 South East 245.00 South East Open Championships
57kg
1 Karen Burns 1968 Northern Ireland 350.00 European Masters Malaga
2 Tiffany Hodkinson 1971 Yorkshire and North East 300.00 YNE October Open
3 Barbara Zinman 1965 Greater London - Inner & Outer Boroughs 282.50 2023 EPA Greater London Divisional Qualifier
4 Alison Jones 1965 Greater London - Inner & Outer Boroughs 280.00 Greater London Divisional
5 Joanne Holden 1966 Yorkshire and North East 227.50 YNE November open
63kg
1 Sharon Holmes 1972 North West 340.00 European Masters
2 Sonia Reeve 1972 Yorkshire and North East 340.00 Riccal Centre York YNE
3 monika solan 1973 South East 332.50 Manchester Open
4 Khrys Kyriacou 1967 South East 315.00 European Masters Classic Powerlifting Championships
5 Karen Fender 1974 Scotland 300.00 Scottish Masters Championships
6 Rachel Bennett 1971 South Midlands 300.00 West Midlands Spring Championships
7 Rita Shergold 1965 South Midlands 300.00 Pu.t
8 Rachel Spragg 1970 South East 272.50 Unified Strength Qualifier
9 Kerry Lindsay 1973 Isle Of Man 267.50 Manx Powerlifting Championships
10 Niki Carter 1974 South West 267.50 South West Power 2024
69kg
1 Heather Tagg 1966 South West 413.50 European Masters Malaga
2 Terrie Redmore 1970 East Midlands 372.50 IPF World Masters Classic Championship
3 Samantha Heighway 1973 Wales 330.00 Welsh Powerlifting Autumn Cup 2023
4 Lynda Banks 1965 Scotland 305.00 Winter Open
5 Annette Forker 1966 Northern Ireland 287.50 Nipf Christmas classic
6 Lisa Mcwhan 1971 North West 262.50 NW Champs
76kg
1 Amelia Allen 1970 South West 415.00 Cornwall championships
2 Franka Ransome 1972 South Midlands 357.50 World classic and equipped masters
3 Claire Hendy 1968 Wales 325.00 PB Classic
4 Mandy Bawden 1972 North West 317.50 North West Championship
84kg
1 Lisa Herrington 1971 Scotland 416.50 Scottish Masters
2 Angela Lauder 1970 Scotland 365.50 Scottish Masters Championships
3 Pauline Watson 1971 Yorkshire and North East 345.00 YNE championship
84+kg
1 Gillian Lomax 1970 North West 417.50 Masters European Champolionships
2 Elaine Jackson 1969 Greater London - Inner & Outer Boroughs 400.00 World Masters Powerlifting Championships Mongolia 2023
3 Senga Dent 1972 Scotland 385.50 Scottish Madters 2024
4 Hellen Frost 1974 South East 385.00 Southeast Open
5 Liz Joyce 1971 Wales 357.50 Welsh Powerlifting Autumn Cup
6 Caroline Minty 1973 Scotland 352.50 Scottish powerlifting northern districts
7 Jacqueline Rawlinson 1973 East Midlands 350.00 A.C.E Performance Christmas Championships 2023
8 Linda McHaffie 1968 Scotland 342.50 Scottish Masters Championship
9 Denise Piggin 1974 North Midlands 325.00 venue Nottingham Strong / North Mids regional competition
10 Lisa Bell 1974 Northern Ireland 295.00 NI Spring Classic
59kg
1 Shaun Bateman 1967 South West 407.50 Supertraining qualifier
2 Andy Liddle 1970 South West 355.00 Worlds Mongolia
74kg
1 Bernard McGurk 1968 Scotland 525.00 European masters Malaga
83kg
1 George Millar 1968 Northern Ireland 582.50 Master Worlds Mongolia
2 Adrian Murphy 1972 North West 552.50 2023 EPA North West Christmas Spectacular
3 Jim Rossborough 1972 Northern Ireland 545.00 World Masters mongolia
4 jason MOORE 1969 North Midlands 485.00 four counties
5 Hamish Grant 1973 North West 475.00 North West
93kg
1 Dave Brockway 1972 South East 507.50 South East Open
2 David Osborne 1969 Greater London - Inner & Outer Boroughs 495.00 London, regional, Bethnal Green
105kg
1 Christopher Lynn 1969 South West 670.00 European Masters Malaga Spain
2 Darren Goldsney 1971 East Midlands 540.00 ACE Performance Christmas Championships
3 Adrian White 1971 Scotland 530.00 Scottish Masters 2024
120kg
1 Scott Simon 1974 Scotland 816.00 Euro Masters 24
2 Darren Greville 1970 Greater London - Inner & Outer Boroughs 687.50 European Classic Masters Malaga
3 Kevin White 1971 Scotland 532.50 Scottish Powerlifting Western Districts
120+kg
1 Ricky Mullan 1974 Northern Ireland 690.00 NI Spring Classic
2 Darren Scarfe 1973 Yorkshire and North East 655.00 YNEPF
3 David Lock 1972 Yorkshire and North East 650.00 Manchester Open
4 Andrew Rodney 1965 East Midlands 577.00 Bethnal Green open championships
Master 3
52kg
1 Jenny Hunter 1958 East Midlands 237.50 European Classic
57kg
1 Denise Bird 1963 East Midlands 290.00 European Masters Classic Spain
63kg
1 Deborah Tiernan 1963 East Midlands 320.00 Euro Masters Malaga
2 Kim Gough 1958 South West 302.50 Devon and Cornwall Championships
3 Valerie Dourley 1959 Scotland 262.50 Europeans Masters Championship
69kg
1 Joan Trimble 1955 Greater London - Inner & Outer Boroughs 322.50 World Masters Mongolia
2 Linda Thorne 1959 South West 282.50 European Masters, Malaga, Spain
3 Caroline Calver 1958 East Midlands 252.50 E M Classic Competition
84kg
1 Catherine Davies 1963 North West 327.50 North west champs
84+kg
1 Jackie Blasbery 1963 East Midlands 380.00 Masters worlds
2 Joanne Tolland 1963 Scotland 290.00 Scottish Masters 2024
3 Betty Gray 1962 South East 282.50 Greater London Qualifier
4 Diane Leach 1958 South East 280.00 SE Classic
59kg
1 Henry Chay 1961 North West 390.00 European Masters Spain
66kg
1 David Gray 1964 West Midlands 510.00 European Spain 2024
2 Harry Horner 1964 Northern Ireland 390.00 Evolution gym Spring classic
3 john michaelis 1960 South East 337.50 SE Winter Divisional
74kg
1 Allen Ottolangui 1960 East Midlands 462.50 British Masters champion
83kg
1 Grant Sugarman 1962 East Midlands 537.50 European Masters Spain
2 John Laird 1963 Wales 520.00 Welsh Winter Cup 2024
3 David Marginson 1956 Wales 435.00 Super Training Summer Showdown
4 Mark Wilson 1961 South West 407.50 South West
93kg
1 Robert Rodney 1964 Greater London - Inner & Outer Boroughs 642.50 European Masters classic Championships
2 Clifford Macduff 1961 Greater London - Inner & Outer Boroughs 545.00 Greater London Divisional Qualifier
3 Bill Westwater 1963 West Midlands 477.50 World Masters Mongolia
4 stephen christian 1961 Greater London - Inner & Outer Boroughs 460.00 York North East
5 Gordon Liney 1962 Scotland 425.00 Scottish Powerlifting Winter Open
105kg
1 Steven Cumming 1963 Scotland 540.00 British masters 2023
2 KEITH BLACKNELL 1963 South Midlands 495.00 Smpa Quayside Qualifier
3 Neil Simpson 1962 West Midlands 492.50 West Midlands Winter Cup
120kg
1 David Charnock 1964 North West 580.00 European Masters Classic
2 Steve Porter 1964 South East 510.00 SE Classic
120+kg
1 Bob Sadler 1962 Wales 547.50 European Classic Masters Powerlifting Championships
Master 4
47kg
1 Marina Cornwall 1954 South Midlands 197.50 European Masters Classic Powerlifting Championships
52kg
1 Lynda Follis 1952 West Midlands 195.00 European Masters 2024
2 Pauline MOORE 1952 Greater London - Inner & Outer Boroughs 175.00 South East Classic
63kg
1 Susan Mary Sabuda 1954 North West 254.00 European Championships Malaga
69kg
1 Melanie Lester 1954 East Midlands 235.00 European Masters Classic Championship
2 Josie Lee 1953 Wales 225.00 Welsh Winter Cup
76kg
1 Jan Hunt 1949 North West 226.00 Northwest Championships
59kg
1 Barry Lilley 1952 South East 340.00 British Masters
2 George Travis 1945 North West 305.00 Nothing west masters
66kg
1 Douglas Graham 1953 South East 295.00 South East Winter Divisional

Affiliated with

get involved #gbpowerfed