Skip navigation

View Championship Entries

Download Championship Entries PDF
Weight Name Born Division Qualifying Total Achieved Competition
Junior
47kg
1 Allaya Rasul 2001 East Midlands 267.50 Oxford v Cambridge Powerlifting Varsity
2 Vivien Choi 2002 Scotland 242.50 Scottish University and College Championships
52kg
1 Abby Cooley 2003 North Midlands 313.00 Nottinghamshire open 2024
2 Long Kiu Tse 2004 South Midlands 312.50 Oxford v Cambridge Varsity 2024
3 Jodi Kay 2003 North Midlands 292.50 Fred Sterry
4 Theresa Grealy 2003 South Midlands 265.00 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
5 Sarah Ooi 2002 South West 262.50 SW Easter Development Competition
6 Mia Bovis 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 250.00 Bethnal Green University Qualifier
57kg
1 Caitlin Baxter 2001 Yorkshire and North East 430.00 Junior European Championships 2023
2 Amy Middlemas 2003 East Midlands 357.50 British jnr and s.jnr Championships
3 Isabelle Jackson 2003 North West 350.50 NW Juniors and Masters
4 Geneva Ponnou 2003 North Midlands 332.50 North Midlands University Championships
5 Isabel Shaw-Smith 2001 South West 320.00 cambridge/oxford varsity
6 Alisha Varia 2002 North West 315.00 BUCS Qualifier 2023
7 Beca Morgan 2002 Wales 310.00 Welsh Championship
8 Annabelle Cox 2004 South West 307.50 University of Exeter Qualifier
9 Daisy Peachey 2002 North West 307.50 North West Championships
10 Mia Hankinson 2002 North West 302.50 NW Liverpool Varsity
11 Alice Lane 2001 Yorkshire and North East 300.00 Northern Universities Championship 2024
12 Chloe Thomas 2002 South West 300.00 180 Barbell January Open
13 Jemima Simson 2002 Wales 300.00 North Wales Championships
14 Sally Leggett 2004 North Midlands 300.00 Nottinghamshire open 2024
15 vicky barlow 2001 Wales 300.00 winter cup
16 Isabel Morris 2005 South West 297.50 Bristol Vs Bath Varsity
17 Laila Baig 2003 North West 295.00 North west BUCS qualifier
18 Lucy Townsend 2002 North Midlands 292.50 North midlands powerlifting
19 Alex Bayne 2004 South East 290.00 south east late summer divisional
20 Alana Nicolaou 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 280.00 Bethnal Green greater london
21 Alanna Flewitt 2004 East Midlands 277.50 Lift Loud Classic
22 Claudia Gowland 2004 South West 277.50 Cornwall Open
23 Sambhavi Sneha Kumar 2001 East Midlands 277.50 East Midlands Classic 2024
24 amelia rae 2004 Yorkshire and North East 272.50 Northern University Championships 2024
25 Sophie Morton 2002 Yorkshire and North East 272.50 Yorkshire North East January Open
26 Ellie Curtis 2003 South West 270.00 ST Qualifier
27 Crystal Truong 2001 Yorkshire and North East 267.50 Northern University Championships 2024
28 Ruth Balcombe 2002 Greater London - Inner & Outer Boroughs 267.50 University of Exeter Qualifier
29 Bethan Hyde 2002 South Midlands 262.50 RBBC Spring Divisional
30 Halle Izzet 2002 Greater London - Inner & Outer Boroughs 260.00 Bethnal Green weightlifting club
31 Alisha Bakrie 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 257.50 2023 EPA Ron Whittam Memorial Championships
32 Imogen Barr 2003 Wales 257.50 Winter Cup
33 Jasmine Chapman 2005 West Midlands 257.50 Warwick Varsity
34 Margarita Marcou 2002 Wales 257.50 Bristol V Cardiff varsity
63kg
1 Ellie Weinstein 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 402.50 British Junior Nationals 2024
2 Anne Burns 2003 Yorkshire and North East 387.50 YNE November Open
3 Martha Marsh 2003 North West 380.00 NW Juniors and Masters
4 Emily Rodrigues 2004 South Midlands 375.50 South Midlands university championships
5 Haidee Rodgers 2004 North West 362.50 Liverpool varsity
6 Elena Marian Wilson 2004 North West 355.00 Campeonato de España Junior - AEP
7 Elizabeth McCartney 2001 Wales 355.00 NIPF/IPF uni championships
8 Ava McCulloch 2002 North Midlands 350.00 Nottinghamshire Open
9 Eleanor Snape 2002 East Midlands 342.50 North Midlands Uni Qualifiers (UoN)
10 Rebecca Steaton 2003 South West 342.50 ST Christmas Classic 2023
11 Isabelle Wright 2002 North Midlands 340.00 North midlands
12 Samantha Smith 2002 Scotland 340.00 SUCS
13 Laila-Marie Latin Vicente 2003 South West 332.50 Bristol vs Bath Varsity 2024
14 Runa Kolaczynska 2002 South West 330.00 Super Training January Qualifier
15 Elin Boldrini 2005 North West 327.50 Varsity
16 Emily Gillanders 2001 Scotland 327.50 SUCS
17 Clotilde Collonges-Dufouleur 2003 South East 322.50 Manchester open
18 Lauryn Flanagan 2003 North West 322.50 Christmas Spectacular 2023
19 Louise Hynes 2002 North Midlands 320.00 North Midlands University Championship
20 Freja Bedell 2003 South West 317.50 Supertraining September Novice
21 Catherine Momjian 2001 South Midlands 315.00 Oxford vs. Cambridge varsity
22 Hannah Ranger 2001 Greater London - Inner & Outer Boroughs 312.50 SE Winter Divisional
23 Elena Stiglitz 2003 South West 310.00 South East Spring Divisional
24 Jennifer Mackenzie 2003 Scotland 310.00 Scottish Univeristy Champions 2024
25 Amelia Fox 2002 West Midlands 307.50 West Midlands University Varsity
26 Macy Kerwin 2002 Yorkshire and North East 305.00 YNEPF January Open
27 Marianna Kotta 2004 South Midlands 305.00 Southampton v Portsmouth Varsity 2024
28 Marianne CLERT 2002 South West 305.00 Bristol vs Cardiff varsity
29 Emma Low 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 302.50 Greater London Qualifier
30 Amelia Hall 2003 North Midlands 297.50 Northern University Championships 2024
31 Beth Eames 2001 South Midlands 297.50 Oxford Cambridge Powerlifting Varsity 2024
32 Elena Papageorgiou 2001 East Midlands 297.50 EM Classic 2024
33 Maia Stockwell 2002 Yorkshire and North East 297.50 March Open 2024 YNEPF
34 Vilma Illes 2002 South West 297.50 Super Training University Qualifier
69kg
1 Emily Byrne 2005 West Midlands 387.50 European Junior championships 2023
2 Ella Dronfield 2004 North Midlands 385.00 North Midlands University Championships
3 Vicky Catterall 2003 Yorkshire and North East 385.00 Northern University Championships
4 Kimberley Dodge 2001 East Midlands 380.50 PWRTHR Autumn Classic
5 Phoebe Pothecary 2003 South West 380.00 Eleiko British Junior Championships
6 Ayishah Roberts 2002 South West 373.00 Bristol vs Cardiff Varsity
7 Caitlin Mirzayantz 2002 North Midlands 367.50 NM Four Counties 2023
8 Lizzy Olowe 2003 Scotland 367.50 Scottish Junior Championships
9 Abbie Holroyd 2003 Yorkshire and North East 362.50 YNE January Open
10 Izzy Hartley 2003 North West 360.00 UoL and LJMU Varsity 2024
11 Tomiwa Adebowale 2001 Greater London - Inner & Outer Boroughs 360.00 GL Ron Whittam Memorial Championships
12 Charlotte Higham 2003 South West 342.50 Super training Xmas Classic
13 Holly Gordge 2002 North Midlands 342.50 North midlands Uni championships
14 Molly Willcox 2002 Scotland 342.50 Scottish University's
15 Anna Foster 2002 Scotland 337.50 Scottish Junior Championships
16 Kiera Smith 2002 East Midlands 337.50 East Midlands Classic
17 Natalie Wickett 2001 South West 337.50 Supertraining Christmas Classic
18 Sasha Preece 2003 South West 335.00 South West Power 2024
19 Megan Falconer 2001 Scotland 332.50 Scottish university and college championships
20 Tea Clark 2001 West Midlands 332.50 West Midlands Winter Cup
21 Tea Clark 2001 West Midlands 332.50 West Midlands Winter Cup
22 Jazz Harrison 2001 Yorkshire and North East 330.00 YNE MARCH OPEN
23 Nada Dadilahi 2002 Wales 325.00 325
24 Rachel Walsh 2003 South West 325.00 Oxford Vs Cambridge varsity 2024
25 Dhyana Sehmar 2003 West Midlands 322.50 West Midlands University Varsity
26 Isabella Henry 2004 South East 317.50 YNE January Open
27 Kezban Kaimak 2003 South East 317.50 South East Optimus Winter Divisional
28 Haida Haslen 2002 Yorkshire and North East 315.00 Northern Universities championship 2024
29 JODIE FOX 2005 East Midlands 315.00 Nottinghamshire Open
30 Alba Pinillos Fernand 2003 South West 312.50 Bristol V Bath Varsity
31 Lauren Walker 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 312.50 Bethnal Green qualifier 2024
32 Patricia Usi 2003 Scotland 312.50 Scottish University and Colleges Championships (SUCS)
33 Sophie Gowers 2002 North West 312.50 North West Christmas spectacular
34 Eleanor Tootle 2002 North West 310.00 Liverpool Varsity
35 Eleanor Briars 2004 South West 307.50 Cornwall Open
36 Eleanor Warnes 2003 Yorkshire and North East 307.50 YNE November Open 2023
37 Elena Rayne 2004 South West 307.50 Supertraining January qualifier 2024
38 Elena Yang 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 307.50 Greater London BUCS Qualifier
39 Emma Davison 2002 Yorkshire and North East 307.50 Northern Universities
40 Laura Holland 2004 North Midlands 307.50 Four Counties
41 Layla Whitaker 2002 South Midlands 72.50 315
76kg
1 Millie Mabbutt 2001 South West 445.00 Supertraining Christmas Classic 2023
2 Aimee Guthrie 2002 Scotland 435.00 Scottish University Championships
3 Naomi D'Almeida 2004 Wales 400.00 Welsh University Championships
4 Fiona MacDonald 2002 Scotland 387.50 British Junior Championships 2023
5 Libby Rubin 2004 Wales 355.00 northwest team comp
6 Ellen Stevenson 2001 North Midlands 352.50 Nottinghamshire Open
7 Eilin Alsop 2002 Scotland 350.00 Scottish Easterns
8 Jade Wilson 2001 South East 345.00 SE Open Championships
9 Saffron Butler 2001 North West 342.50 Varsity (UoL vs LJMU)
10 Grace Labdon 2001 Wales 340.00 Welsh Powerlifting Winter Cup
11 Samantha Hammond 2002 South West 335.00 Supertraining christmas classic
12 Aneesha Manocha 2001 East Midlands 332.50 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
13 Eleanor Gilkes 2001 South West 332.50 Supertraining Novice
14 Holly Cooper 2003 South West 332.50 Bristol Vs Cardiff Varsity
15 Madelaine King 2002 Yorkshire and North East 332.50 Northern University Championships 2024
16 Alice Graham 2001 Yorkshire and North East 325.00 Northern University Championships 2024
17 Bryony King 2003 North West 325.00 NWPL Christmas Spectacular
18 Liyah Jukes 2003 North Midlands 325.00 North midlands uni championships
19 Lucy Bradbury 2001 South West 325.00 2024 EPA West Midlands University Varsity
20 Tova Copeman 2002 South Midlands 325.00 South Midlands University Championships
84kg
1 Kate Mitchell 2001 North Midlands 402.50 AFK x YNE Quiet Series
2 Charlie Davey 2001 South West 385.00 ST Qualifier 2024
3 Zoe Abbott 2002 Scotland 365.00 Scottish University Championships
4 Bayley Soper 2001 East Midlands 347.50 East Midlands Classic
5 Lilly Naylor 2004 East Midlands 347.50 EM Classic
6 Maisie Sweeney 2003 South Midlands 347.50 South midlands qualifier
84+kg
1 Caitlin Davies 2001 Wales 492.50 British junior championships
2 Kimberly Reidel 2001 Yorkshire and North East 437.50 Northern Universities Championship
3 Ada Marta Adamczyk 2004 East Midlands 430.00 Oxford vs Cambridge Varsity
4 Jameliah Oseki-Simms 2003 South East 420.00 Manchester Open 2023
5 Emily Greaves 2001 Yorkshire and North East 395.00 YNE Juniors 2023
6 Alexis Scott 2003 North Midlands 372.50 North midlands university championships
7 Amore Farrag 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 357.50 ST christmas Classic
8 Freya Hadow 2002 South West 357.50 Super Training January Qualifier
9 Gemma Miller 2004 Scotland 357.50 Scottish University & College Championships
10 Saffron Crawford 2002 North Midlands 357.50 North Midlands University Championship
59kg
1 Leonard Lai 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 440.00 ST qualifier 24
2 William Walker 2004 Scotland 437.50 Scottish University Championship 2024
3 Yashnit Arora 2005 South East 407.50 SE late winter 2024
66kg
1 Joshua Cheung 2001 Scotland 600.00 Scottish University & College Championships
2 Renzo Binas 2002 South West 580.00 Southwest Power 2024
3 Paul Mavromoustakis 2004 North Midlands 552.50 North Mids University Championchips
4 Santosh Guru 2001 East Midlands 546.50 Unified Strength Qualifier
5 Faiad Sharif 2002 South West 536.00 2023 EPA Bath Uni Camps
6 Dominic Lygdopoulos 2002 South East 512.50 SE Late Summer Locker 27
7 Sirjan Rana 2002 North Midlands 512.50 World University Powerlifting Cup
8 Pascal Skannavis 2005 Yorkshire and North East 510.00 Northern universities 2024
9 Michael Colyn 2003 Northern Ireland 507.50 Northern Ireland December Christmas Classic
10 Martin Nguyen 2001 South West 503.00 British Junior Championship 2023
11 Nour El Eid 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 497.50 Super Training Qualifier
12 jack whitaker 2005 South West 492.50 Supertraining christmas classic
13 Farhan Hussain 2002 Greater London - Inner & Outer Boroughs 487.50 Greater London BUCS Qualifier
14 Sean Cadiz 2004 North Midlands 487.50 West Midlands Spring Championships
15 Tobias Dalrymple 2004 North West 487.50 North West Championship
16 Samuel Yirgalam 2001 South Midlands 482.50 Southampton and Portsmouth Varisty
17 Liam Neil 2001 East Midlands 477.50 Exeter Qualifier Competition 2024
18 Christian George Musinguzi 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 475.00 Greater London Divisional Qualifiers
19 Ethen Sarves 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 475.00 Nottinghamshire Open 2024
20 Aqeel Rehman 2005 Wales 472.50 Welsh University Championship
21 Dean Li 2004 Yorkshire and North East 467.50 Northern University Championships 2024
22 Luis Pedro Soto 2002 South Midlands 462.50 South midlands University Championship
23 Siddharth Kamath 2004 Yorkshire and North East 460.00 YNE March Open
24 Gaston Nassief 2004 North Midlands 452.50 Northmidlands Uni Champs Pt. 1
25 Jericho Caspillo 2004 North Midlands 452.50 North Midlands University Championships
26 Josh Chan 2002 West Midlands 452.50 Bristol v Cardiff Varsity
27 Luke Addai 2002 South West 452.50 University of Exeter Quailifier
74kg
1 Nathan McDowell 2001 East Midlands 660.00 Euros 2023
2 Ping Hao Ng 2003 South West 630.00 Exeter Qualifier
3 Simon Zhu 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 627.50 Ron Whittam Memorial Championships
4 Joe Kelsey 2001 Yorkshire and North East 615.00 Northern Universities Championship
5 Jayesh Utchanah 2001 North Midlands 612.50 North Midlands University Champs
6 John Razon 2004 North West 600.00 Liverpool Varsity
7 Alex Roberts 2003 Scotland 595.00 Scottish Universities and Colleges Championships (SUCS)
8 Jordon Andrews 2004 North Midlands 587.50 North mids university champs part 2
9 Addy Moraes 2003 Wales 580.00 Welsh University Champions
10 Lucas Silva 2002 South West 573.00 South West Championships
11 Adam Hibbert 2002 North West 557.50 British Juniors 2023
12 Jake Cazin-Meyer 2004 North West 555.00 Greater London Summer Divisional
13 Joshua Yang 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 555.00 Super Training Qualifier
14 Douwejan Yoong 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 532.50 ST Qualifier
15 sean lim 2002 East Midlands 525.00 East Midlands Classic
16 Tom Waterworth 2002 South Midlands 520.00 South Mids University Champtionship
17 Brandon Sew 2002 South West 510.00 Exeter Qualifier
18 Thomas Monediere-Carter 2002 South West 510.00 Bath Bristol Varsity
19 Alfie Randall 2002 South West 507.50 Gloucester Development
20 Hedi Deban 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 505.00 Greater London BUCS Qualifier
21 Travis Cowl 2005 South West 505.00 RBBC Winter Divisional
22 Ishraq Ahmed 2003 North West 500.00 North West Christmas Spectacular
23 Sebastian Smith 2002 North Midlands 500.00 Nottinghamshire open
24 Zine-Dine Boukheroufa 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 497.50 Greater London BUCS Qualifier
25 Connor Clayton 2002 South West 495.00 SMPA Quayside Qualifier
26 Gus Scadding 2004 North West 495.00 North Wales Championshio
27 nathan caldwell 2002 North West 495.00 NW Juniour championships
28 Jack Ashurst 2004 Yorkshire and North East 492.50 Northern University Championships
29 Tom Griffin 2002 North West 492.50 NWPL Varsity
30 Caelan Pereira 2004 Scotland 490.00 Scottish University & College Championships
31 Jason Zhou 2004 Wales 490.00 Welsh University Championships
32 Benjamin Thompson 2003 North Midlands 487.50 Nottinghamshire Open
33 Bill Peters-Cheale 2002 South West 487.50 South West Power
34 Ciaran Moreland 2001 South West 487.50 Bristol Vs Bath Varsity
35 Daniel Sendo 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 487.50 ST Qualifier
36 Miyazur Tarafdar 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 487.50 Bethnal Green Greater London BUCs Qualifier
83kg
1 Arun Spencer 2002 South Midlands 660.00 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
2 Fred Martin 2001 North Midlands 650.00 Nottinghamshire Open
3 Josh Inman 2001 North Midlands 642.50 NW Juniors & Masters 2024
4 Samuel Walker 2004 East Midlands 642.50 North Midlands University Championships
5 Joshua Darne 2003 South Midlands 640.00 2024 Oxford vs Cambridge Varsity
6 Chinedum Franklin Okolo 2001 East Midlands 635.00 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
7 Matthew Oladele 2002 South East 627.50 627.5
8 Thomas Cross 2004 Yorkshire and North East 615.00 Northern Universities 2024
9 Oluwatobiloba Falase 2002 Greater London - Inner & Outer Boroughs 612.50 Bethnal Green
10 Henry Lushington 2002 South West 610.00 South West Power 2024
11 Oliver Kettleborough 2002 Yorkshire and North East 605.00 Ynepf March open
12 Ellis Bushell 2005 Wales 600.00 Welsh Winter Cup 2024
13 Emanuel Tan 2001 Greater London - Inner & Outer Boroughs 600.00 Greater London November Divisional Championships 2023
14 Joël Allen-Caliste 2003 North Midlands 600.00 North Midlands Uni Championships
15 Brynley Ruskin 2001 South West 595.00 Exeter University Qualifier
16 Dan Lillis 2003 South West 595.00 University of Exeter Qualifier
17 Owen Chapman 2003 South West 595.00 Gloucestershire Development Championship 2024
18 William Noble 2003 North Midlands 595.00 North mids Uni champs
19 Thomas Horn 2004 North West 590.00 Liverpool Varsity
20 Abdullah Miah 2001 North Midlands 587.50 Nottinghamshire Open 2024
21 Cairo Dodd 2002 North Midlands 587.50 North Midlands University Championships
22 Daniel Dyszkant 2001 North Midlands 587.50 Nottinghamshire open
23 Ben Hayton 2002 North West 585.00 North West Championships
24 Max Rathbone 2001 South West 585.00 Bristol vs Bath Varsity 2024
25 Thomas Harvey 2003 Wales 585.00 Welsh university championships
26 Abiel Natnael 2003 South Midlands 582.50 2023 EPA South Midlands University Championships
27 Harry Smith 2004 South West 582.50 Bristol vs Cardiff
28 Mason Green-Prosper 2005 North Midlands 580.00 Nottinghamshire Open
29 Nicolas Maleki Shaikh Khan 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 580.00 Ron Whitman Greater London Divisional Championships
30 Oliver Minshall 2003 Wales 577.50 Welsh university Champs
31 Benjamin Chan 2002 South Midlands 575.00 RBBC Spring Divisional 2024
32 Owen Cawood 2002 South West 567.50 University of Exeter Qualifier
33 George Gibbins 2004 North Midlands 565.00 Nottinghamshire Open
34 Levi Walker 2002 South West 565.00 180Barbell January Open
35 Oliver Davies 2002 East Midlands 565.00 South Midlands University Championships 2023
36 Daniel Owen 2002 South West 562.50 University of Exeter Qualifier
37 Romeo Lam 2002 South West 562.50 Cornwall Open
38 Yush Thajul-Ameer 2004 West Midlands 562.50 2023 EPA Anglian Open
39 Alexander Chan 2002 South West 557.60 Cardiff Vs Bristol Varsity
40 Adedotun Ogunjimi 2003 South West 557.50 2024 EPA Bristol Vs Bath Varsity
41 Ethan Ruskin 2001 South West 557.50 Exeter Qualifier
42 Hayden Simmons 2002 South West 557.50 Bristol vs Cardiff University Varsity
43 Henry Trovalusci 2004 South West 557.50 January ST Qualifier
44 Jacob Smith 2003 North Midlands 557.50 North midlands university qualifiers
45 James Hopgood 2002 North West 557.50 North West Juniors and Masters
46 Jamie Jones 2004 South Midlands 557.50 South Midlands University Championships
47 Kofi Anarfi 2004 West Midlands 557.50 West Midlands University Varsity
48 Mitchell Young 2002 South Midlands 557.50 Quayside Qualifiers
49 Zachariah Holbrook-Rowe 2003 North West 557.50 NW University Championships
93kg
1 Chomba Mumba 2001 North Midlands 725.00 Nottinghamshire Open
2 Thomas Scott 2002 Scotland 717.50 Scottish University Championships 2024
3 Emmanuel Olatunji 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 715.00 ST Qualifier
4 James West 2004 North Midlands 715.00 Quayside qualifier
5 Etinosasere Ojike-Ederaro 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 697.50 2024 EPA Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
6 Ciar White 2001 Scotland 682.50 Scottish University Championships
7 Harry Eisinger 2004 South West 675.00 Super training Christmas Classic
8 Tom frame 2002 South East 670.00 SE Open 2023
9 Tyler Acheampong 2003 East Midlands 667.50 ACE Performance Christmas Championships
10 Kian Doyle 2002 North Midlands 665.00 NM uni champs
11 Martin Enitan 2002 North Midlands 665.00 North Midlands Uni Champs Pt 1 2023
12 Sebastian Cornwell 2002 East Midlands 665.00 Oxford vs Cambridge Varsity 2024
13 Gabriel Rowland 2001 Yorkshire and North East 655.00 Northern University Championships 2024
14 Rohan Maskrey 2003 Yorkshire and North East 645.00 YNEPF Ashington
15 Saam Nazempour 2002 Greater London - Inner & Outer Boroughs 642.50 ST Qualifier
16 Aubtin Yazdiha 2003 North Midlands 635.00 North Midlands Uni Championships
17 Ben Lapthorne 2002 South West 635.00 Super Training
18 Joseph Abbot 2002 Scotland 630.00 Scottish University Championships
19 James Laing 2004 North Midlands 622.50 North Midlands Uni Champs
20 Harry Cookson 2003 Yorkshire and North East 620.00 Cambridge Vs Oxford Varsity 2024
21 Tom Stapley 2002 East Midlands 620.00 Unified Strength Qualifier
22 Jin Zheng 2003 North West 612.50 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
23 Joe Hart Stevens 2003 North West 612.50 Liverpool Varsity NW champs
24 Justin Romero-Edwards 2001 South West 612.50 Supertraining Christmas Classic
25 Harry Day 2005 South West 610.00 cornwall open
26 Osemudiamen Paul Osemhanre 2003 North West 610.00 Uni of Liverpool varsity
27 Billy Jones 2002 North Midlands 607.50 Nottinghamshire open
28 Huangwei Gao 2002 Wales 605.00 Welsh university championships
29 Mitchell Guppy 2005 Yorkshire and North East 602.50 British junior classic championships
30 Daniel Preston 2002 Yorkshire and North East 600.00 Northern University Championships
31 Harris Hammam 2003 Yorkshire and North East 600.00 YNEPF March Open
32 Mason Smith 2003 South East 600.00 SE Winter Divisional
33 Tom Mosseri 2003 South Midlands 600.00 2024 EPA Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
34 Alex Foley 2001 South West 597.50 South Midlands University Championships 2023
35 Benjamin Davies 2004 East Midlands 595.00 Welsh university championships
36 Joshua Philip Whitefoot 2002 North West 595.00 Christmas Spectacular 2024
37 Cameron Grant 2002 South West 592.50 Devon Cornwall Championships
38 Jake Harris 2002 South West 592.50 Crazy Strength Christmas Comp
39 Philip Lloyd 2003 Yorkshire and North East 592.50 Northern Universities
40 Henry Cheung 2002 North Midlands 590.00 2023 EPA North Midlands Uni Championships
41 Freddy Fayers 2004 North West 587.50 North West Liverpool Varsity 2024
42 Rufus Guest 2005 East Midlands 587.50 South East Open
43 Stefano Cataldi 2003 North Midlands 587.50 Nottinghamshire open 2024
44 Craig Koffler 2002 Wales 585.00 Liverpool varsity
45 Miles Selelo 2004 North Midlands 585.00 Manchester Open 2023
46 Andreas Andreou 2001 Yorkshire and North East 582.50 YNEPF
47 Harry Ellingham 2002 Yorkshire and North East 582.50 Glos Power Development Competition
48 Henry Jones 2005 Yorkshire and North East 582.50 Northern university’s
49 Josh Wall 2005 Wales 582.50 North Wales Championships
50 Justin Infante 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 582.50 2023 EPA Ron Whittham Memorial Championships
51 Luca Evans 2005 South East 582.50 ST Qualifier
52 Michael Novotny 2004 North Midlands 582.50 Nottinghamshire Open
53 Nathan Rodricks 2001 Scotland 582.50 Western districts
54 Pearse Hegarty 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 582.50 2024 EPA ST Qualifier
105kg
1 Andrew Wallace 2004 Scotland 762.50 Scottish Universities
2 Imran Fulat 2001 Greater London - Inner & Outer Boroughs 752.50 Desert Barbell Classic 2023
3 Jesse Meaker 2002 Yorkshire and North East 737.50 Super Training Christmas Classic 2023
4 Ilhan Omar Nur Azam 2002 Scotland 722.50 Scottish University and College Championship
5 Rudi Norris 2004 North Midlands 715.00 North Midlands University Championship
6 Julian Wilson 2004 North Midlands 700.00 Gymshark British Junior Championships
7 reece mitchell 2004 South West 700.00 Team Chalk Winter Classic
8 Omar Abdelmajeed 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 695.00 Super Training 2024 Qualifier
9 Tarrin Wilson 2001 Yorkshire and North East 695.00 Manchester Open 2023
10 Josh Smith 2003 South Midlands 685.00 Surrey v Solent
11 Lewis Fee 2004 North Midlands 677.50 North midlands university championships
12 will layton-watts 2003 South Midlands 675.00 North Midlands University Championship 2023
13 Alexander Foggie 2002 South Midlands 665.00 180 Strength January Qualifier
14 Ford McDougall 2003 North Midlands 665.00 Northmids University qualifier
15 Angus Dow 2003 Scotland 650.00 Scottish University & College Championships
16 Ethan McDerment 2003 North Midlands 647.50 North Mindland four counties
17 Patrick Gill 2003 Wales 647.50 Welsh Winter Cup
18 Theo Weatherall 2002 North Midlands 632.50 North Midlands University Championship
19 David Johnston 2001 Wales 630.00 Cardiff Vs Bristol Varsity
20 Oliver Francis 2005 South West 627.50 University of Exeter Qualifier
21 Noah Ogun 2004 South East 625.00 South East Late Summer 2023
22 Thomas Rhodes-Mays 2003 North Midlands 625.00 Manchester open
23 Lewis Tomlinson 2005 North Midlands 622.50 Four Counties
24 Zack Spence 2002 South West 622.50 Exeter Qualifier
25 Charlie Moore 2002 East Midlands 620.00 ACE Christmas Championships
26 Kallum Green 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 620.00 Super Training Qualifier 2024
27 Gwilym Poyelle 2005 Wales 615.00 Welsh university championships
28 Alex Masouras 2003 Wales 610.00 Cardiff Bristol Varsity
29 Marcus Berridge 2004 South Midlands 610.00 2023 EPA South Midlands University Championships
30 William Chapman 2002 Yorkshire and North East 610.00 East Midlands Classic 2024
31 Alex Colston 2001 South Midlands 600.00 Welsh University Championships
32 Amos Cheung 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 600.00 February 2024 Junior Bucs Qualification
33 Luke Sylvester 2003 North Midlands 600.00 North Midlands University Championships
34 Matt Jackson 2004 West Midlands 600.00 2024 West Midlands University Championships
35 William Hughes 2003 Wales 600.00 Welsh winter cup
120kg
1 Jamie Jonathan Foord 2002 North Midlands 828.00 FISU University World Cup 2024
2 Alasdair Wilson 2001 Scotland 775.00 Scottish Universities
3 Alasdair Wilson 2001 Scotland 775.00 Scottish university championships
4 Rohan Ewels 2001 South West 740.00 ST Christmas Classic
5 Oscar Smillie 2002 Scotland 730.00 Scottish University Championships
6 Theo Davies 2002 North Midlands 697.50 North Mids Uni Qualifier
7 Archie Follis 2002 North West 685.00 Raw Strength Open
8 Max Heyburn 2001 Wales 680.00 Welsh University Championships
9 Bradley Welsh 2002 West Midlands 667.50 180 Barbell January Open
10 Panagiotis Voulpiotis 2003 Yorkshire and North East 665.00 Northern University championships
11 James Finn 2002 North Midlands 650.00 North Midlands University Championships
12 Daniel Aldis 2003 South West 625.00 ST xmas
13 Josh McMullin 2004 Wales 625.00 NIPF/IPF University Champions
14 Joe Bell 2002 North Midlands 620.00 North Midlands Uni Champs
15 Joel Bates 2004 North Midlands 620.00 North midlands uni championship
16 William Ndibe 2003 East Midlands 620.00 North midlands University championships
120+kg
1 Joshua Ngoka 2005 Greater London - Inner & Outer Boroughs 838.50 European sub-junior & junior classic powerlifting championships
2 Tomos Atkinson 2001 Wales 737.50 University World Cup 2023
3 James Benali 2001 South West 637.50 Super Training Summer Showdown
4 Roscoe Oliver 2002 South West 637.50 Exeter powerlifting competition
Senior
47kg
1 Luise Pickenhan 1998 East Midlands 245.00 Oxford vs Cambridge Powerlifting Varsity 2024
52kg
1 Emily Caton 2000 Yorkshire and North East 330.00 University World Championship
2 Kathryn Marron 2000 Wales 302.50 NI/Irish PF University Nationals
3 Michelle Chun-Han Hsu 1992 West Midlands 277.50 2024 Oxford vs. Cambridge Varsity
4 Ni Yia Choy 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 260.00 A.C.E. Performance Christmas Championships 2023
57kg
1 Hannah Matson 2000 North Midlands 432.50 Supertraining Christmas Classic
2 Laura Haas 1997 South Midlands 307.50 Varsity Oxford vs Cambridge
3 GUANGNAN ZHAI 2000 Yorkshire and North East 265.00 YES
63kg
1 Kathleen Smartt 2000 Yorkshire and North East 402.50 British Junior Championships 2023
2 Nicole Pickford 1998 Wales 347.50 WPA winter cup
3 Alisa Brown 1999 South Midlands 340.00 Oxford VS Cambridge 2024
4 Katy White 2000 South Midlands 335.00 Super Training Christmas Classic 2023
5 Victoria Friss de Kereki 1996 Wales 300.00 Welsh University Powerlifting Championships
6 Beth Waller 2000 South East 297.50 South East Open
7 Jemimah Hall 2000 Scotland 297.50 Scottish University & College Championships 2024
8 Shauna Creamer 2000 North West 297.50 NW University Championship
69kg
1 Benedetta Lupattelli Gencarelli 1999 West Midlands 412.50 Manchester Open
2 Amy Craig 2000 Scotland 405.00 Scottish university and college championships
3 Emma Williams 1997 South West 402.50 Super Training Christmas Classic 2023
4 Tierney McArdle 1998 South West 360.00 Bristol vs Bath Varsity
5 Sophie Jenkins 2000 South Midlands 340.00 Quayside Qualifier
6 Megan Young 1999 West Midlands 337.50 Super Training Summer Showdown
7 Samantha Gurumurthy 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 337.50 Ron Whittam Memorial Greater London Divisional Championships
8 Emily Morton 2000 South East 325.00 SE winter divisional
9 Hannah Thompson 1999 Yorkshire and North East 317.50 Northern University Championships
10 Kate Howley 1997 Yorkshire and North East 307.50 Northern University Championships 2024
11 Larabella Myers 1999 East Midlands 307.50 EM Classic 2024
76kg
1 Odette Tobaiwa 1999 South West 443.00 2023 IPF World University Cup
2 Laura Kutilkova 1998 North Midlands 395.00 North Midlands Uni Championships
3 Francesca Bond 2000 East Midlands 392.50 Unified Strength Qualifier
4 Kelsey-May Bradley 2000 North West 390.00 University of Liverpool Varsity
5 Rebecca Thomas-Sives 1998 Yorkshire and North East 357.50 Northern Unis
6 Shauna Boyle 2000 Wales 355.00 NI/IRISHPF UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS
84kg
1 Natasha Brooks 1994 East Midlands 480.00 Lift Loud Classic 2024
2 Caitlin Dinnen 2000 Scotland 377.50 Scottish Winter Open
3 Liz Stevenson 1990 East Midlands 360.00 Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
4 Hazal Unek 2000 East Midlands 347.50 East Midlands Classic
5 Mana Saeed 1998 Yorkshire and North East 347.50 Northern University Championships 2024
84+kg
1 Laura Etfer 1999 Yorkshire and North East 427.50 World University Powerlifting Cup
2 RACHEL RHEAM 2000 East Midlands 365.00 University of Exeter Qualifier
59kg
1 Matt Chan 2000 South West 447.50 World University Powerlifting Cup
66kg
1 Conor Eede 1999 South East 580.00 SE Late Winter
74kg
1 Brandon Teh 2000 East Midlands 675.00 European Junior Powerlifting Championships 2023
2 Gabriel Tan 1995 South Midlands 605.50 South Midlands University Championships
3 Luke Warner 1994 East Midlands 535.00 Lift Loud Classic
4 Cheuk Lun Felix Matthew Chan 2000 South East 512.50 SE Winter 2024
5 Maxwell Mazey 1999 West Midlands 510.00 West Midlands Winter Cup
83kg
1 Lucas Stolle 1999 West Midlands 722.50 Manchester Open
2 Euan Macrae 2000 Scotland 610.00 Scottish University Championships
3 Adam Essex 1999 North Midlands 600.00 Uni worlds 2023
4 Tiago Marques Pedro 1997 East Midlands 587.50 East Midlands Classic 2024
93kg
1 Callum Donaldson 1999 South West 750.00 Welsh University Championships
2 Jay Batten 1995 South West 720.00 South West Championships
3 Alex Ewen 2000 South West 662.50 West Midlands University Varsity
4 Stephen dixon 1997 North West 645.00 Varsity LJMU vs uni of Liverpool
5 Darius Muglich 1997 South Midlands 630.00 2024 EPA Cambridge vs Oxford Powerlifting Varsity
6 Janarthan Sivananda 1999 South West 622.50 Devon and Cornwall
7 Alexander Fraser 1997 East Midlands 615.00 North Midlands four counties
8 Jack Harrap 2000 West Midlands 600.00 West Midlands Autumn Series
9 Elliott Wood 1997 North West 582.50 NW uni champs
10 Sameer Barakat 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 582.50 Greater London Divisional 2023
105kg
1 Jack Gilchrist 1999 Northern Ireland 730.00 NIPF Christmas Classic
2 Brandon Reynolds 2000 South West 647.50 Super training Christmas
3 Christopher Babey 1995 North Midlands 642.50 Wiltshire & Gloucestershire Powerlifting Championships 2023
4 Harry Cobb 1997 South East 622.50 South east late winter divisional
120kg
1 Lewis Kelly 2000 Scotland 818.00 Scottish University and College Champs
2 Nathan Neville 2000 Wales 767.50 NI/IrishPF University Championships
3 Ian Lucy 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 705.00 British Juniors 2023
120+kg
1 Conor Dougen 1995 Yorkshire and North East 670.00 Northern University Championships
2 Max Tymczyszyn 2000 North West 667.50 North West University Championsips
3 Oliver Hutchinson 1997 Yorkshire and North East 655.00 YNE October Open

Affiliated with

get involved #gbpowerfed