Skip navigation

Logo

View Championship Entries

Download Championship Entries PDF
Weight Name Born Division Qualifying Total Achieved Competition
Sub-Junior
57kg
1 Lauren Recci 2003 West Midlands 282.50 West Midlands Summer Championships
2 Molly Walker 2003 East Midlands 257.50 Ladies All England Championships
63kg
1 Isabelle Rowland 2003 South West 232.50 South West Women’s Powerlifting Championships
69kg
1 Chynnah Lockhart 2003 East Midlands 327.50 South West Women’s Powerlifting Championships
2 Jodi Collins 2004 South East 300.00 South-East Barbell, Bridge Road.
76.0 kg
1 Ella Smallcombe 2004 East Midlands 257.50 YNE AUGUST COMP - 21ST
84kg
1 Martha Day 2004 South East 377.50 South East Summer Divisional
59kg
1 Lachlan Ho 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 385.00 YNE august comp
2 Edward butcher 2006 Yorkshire and North East 320.00 YNE
66kg
1 Isaac Wong 2005 South East 473.00 South East Summer Divisional
2 Charley Bentley 2005 South East 452.50 Equipped British Championships Classic lift
3 Sami Sharafian 2003 South West 452.50 South Midlands Sizzler
4 James Lonsdale 2005 West Midlands 405.00 West Midland Summer Championship
5 Dylan Wilson 2003 Yorkshire and North East 390.00 British Junior Classic Championships 2019
6 Billy Testa-O'neill 2004 North West 380.00 North west British champion qualifiers
7 Lochie Suttie 2004 West Midlands 370.00 Summer championships
8 Will Duckett 2005 North Midlands 362.50 Droitwich
74kg
1 Peter Young 2003 Scotland 577.50 Scottish Summer Open
2 Ivan Dela Cruz 2003 West Midlands 565.00 West Midlands Summer Championship
3 Simon Zhu 2004 Yorkshire and North East 505.00 YNE July Competition
4 James Kenneth Anar 2003 Scotland 492.50 East Midland Qualifiers
5 George Goldsmith 2003 East Midlands 462.50 East Midland's Senior Classic
6 Dan Watts 2003 South West 427.50 Super Training Summer Showdown
7 Taliesin Edwards 2004 South East 425.00 South East Summer Divisional
8 Benjamin Roberts 2005 North Midlands 420.50 Fred Sterry Classics - North Midlands Qualifier
9 Josh Eng 2003 Greater London - Inner & Outer Boroughs 397.50 Men’s All England
10 William Insley 2003 North West 377.50 NW British Qualifier
83kg
1 Theo Goff 2003 South East 615.00 Bournemouth Barbell May Qualifier
2 Aaron Hoxhellari 2003 South East 597.50 Super Training Comp
3 James Gandar 2003 South Midlands 495.00 South midlands summer sizzler
4 Tom McArthur 2003 Scotland 495.00 NW Qualifier
5 Oliver Lloyd 2004 West Midlands 487.50 West Midlands Summer Championships
6 Jack brennan 2003 Yorkshire and North East 475.00 YNE June competition
7 Cai Read 2006 Wales 460.00 Welsh Summer slam
8 Joshua Morgan 2003 Wales 445.00 Welsh Summer Slam
9 Finn Strong 2004 South Midlands 420.00 South Midlands summer sizzler
93kg
1 Jack Hopkins 2003 South West 740.00 British classic open 2021
2 William Harrowsmith 2004 South Midlands 577.50 South midlands summer sizzler
3 Seb Hillsdon 2005 South East 535.00 South East Summer Divisional
4 Nicco Bargioni 2004 Greater London - Inner & Outer Boroughs 500.00 Yorkshire And North-East
5 Oliver Philpot 2006 East Midlands 485.00 East mids
6 Jayden Lockyer 2004 South West 472.50 SWPLA Bournemouthbarbell Powerlifting 2021
7 Joshua Bullard 2004 South East 440.00 SE summer divisional
8 Ted Bowles 2005 Yorkshire and North East 437.50 YNE June Comp
105kg
1 Ben Cullen 2003 East Midlands 670.00 East Midlands Qualifier
2 Anthony Vella 2003 South East 635.00 South East Summer Divisional
3 Harry Constantine 2002 South East 625.00 East Midlands Senior Powerlifting Championships
4 Luke Atkinson 2004 North West 452.50 North West Qualifier
120kg
1 Jamie Agar 2003 Yorkshire and North East 490.00 YNEPF June competition
Junior
47kg
1 mona shafiei 1999 South East 297.50 South East Open 2021
2 Gigi Nicolson 1999 North Midlands 237.50 Uni worlds 2019
52kg
1 Erin Aldcroft 1998 Yorkshire and North East 358.00 British juniors 2019
2 Natasha Maskell 1999 Yorkshire and North East 295.00 YNE July Open
3 Hana Stephen 2000 Yorkshire and North East 267.50 YNEPF
4 Jessica Davies 2002 North Midlands 257.50 SuperTraining UK Novice Competition
57kg
1 caitlin marie baxter 2001 Yorkshire and North East 380.00 YNE June competition
2 Hannah Clayton 2000 South Midlands 335.00 South Midlands Summer Sizzler
3 Aimee Jarvie 1999 Scotland 322.50 Commonwealth Powerlifting Championships, Newfoundland
4 Jasmin Cartwright 1999 North West 322.50 North West British Classic Qualifier
5 Hannah matson 2000 North Midlands 295.00 Fred Sterry Classic
63kg
1 Amy Viner 1999 North Midlands 422.50 Super training summer showdown 2021
2 Lucy Robinson 2002 Yorkshire and North East 407.50 YNE July Competition
3 Tara Pigott 1999 West Midlands 395.00 British Equipped Powerlifting Championships
4 Rachel Mawer 1998 Scotland 362.50 British Junior Classic Championships 2019
5 Beth Clinkscales 2002 Scotland 342.50 Scottish summer open
6 Katherine Cleary 2000 North Midlands 325.00 Fred Sterry Classic
7 Amy Craig 2000 Scotland 322.50 All Scottish
8 Al Mansell-rowe 1998 South East 307.50 South Midlands Bitesized #4 2019
9 Chanice Sumners 1999 West Midlands 290.00 ST Summer Showdown 2021
69kg
1 Mariella Fisher 2000 Yorkshire and North East 478.00 Junior British Classic
2 Sharon Sandford 1998 West Midlands 377.50 West Midlands Summer Championship
3 Ella Noble 2001 South Midlands 352.50 South midlands Summer sizzler
4 Tara Tattan-Birch 2000 North Midlands 335.00 Fred Sterry Classic NM
76.0 kg
1 Alice Francis-Freeman 1999 Scotland 515.00 Super Training Summer Showdown
2 Grace Howse 2001 East Midlands 372.50 All England’s Women’s
3 Olivia Bullis 1998 South East 370.00 All Englands 2019
4 Olivia Wilson 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 360.00 Greater London Qualifier Championships (Bethanal Green Weightlifting Club)
5 Charlotte Stewart 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 350.00 Super Training UK Novice
6 Alexandra Henry 1999 Yorkshire and North East 340.00 YNEPF
84kg
1 Rebekah Tiler 1999 Yorkshire and North East 485.00 British seniors
2 Sian Arterton 1998 East Midlands 402.50 Commonwealth Championships 2019
3 Samantha Edgar 2000 Scotland 397.50 Commonwealth Champs 2019
4 Esther Jinadu 2001 South East 387.50 All England ladies
5 Melina Irawo 2000 Yorkshire and North East 367.50 Northern Universities
6 Naomi James 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 357.50 Greater London Qualifier
84+kg
1 Melissa Bird 1998 Wales 412.50 Dorset County Powerlifting Championships
2 Abi-Louise Lane 2002 South West 380.00 southwest power
3 Asheri Gamsi 1999 Yorkshire and North East 377.50 YNE July competition
59kg
1 Connor Goodison 1998 Yorkshire and North East 455.50 All England mens
2 Ishtyaq Nabi 1999 East Midlands 435.00 180 Strength February
66kg
1 Joel Wakeham 2001 North West 545.00 All England’s
2 Connor Leadbeater 1998 Yorkshire and North East 538.00 British juniors 2019
3 Hamish Ballantyne 1998 Scotland 522.50 University Powerliting Cup, Estonia 2019
4 Abdul Butt 2001 North Midlands 490.00 Fred Sterry Classic
5 Lewis Best 2001 South East 471.00 SE Classic 2021
6 Declan Taylor 1999 North West 465.00 YNEPF
74kg
1 Antoine Darmon 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 625.00 SuperTraining Summer Showdown
2 Krishan Mistry 1998 West Midlands 620.00 West Midlands championship
3 Hani Tabbara 2001 South West 582.50 Bournemouth Barbell
4 Lucas Silva 2002 South West 577.50 South Midlands Sizzler
5 Ovietobore Dafe-Akpedeye 1998 South East 562.50 East Midlands Qualifier
6 Harry Sugden 2001 Yorkshire and North East 557.50 European championship
7 Lee Harris 1998 West Midlands 550.00 South west power 2020
8 Adam McAlpine 2001 Yorkshire and North East 535.00 East Midlands Qualifier
9 Joseph Kelsey 2001 Yorkshire and North East 527.50 YNE Regional Competition
10 Naeemur Rahman 1998 North Midlands 507.50 East Midlands Men's Senior Classic
11 Ciaran Bryden 1999 South West 502.50 Super Training SepTember Novice Competition
12 George camsell 2002 Yorkshire and North East 502.50 British Junior Classic
83kg
1 James Adcock 1999 South East 730.00 Super Training Summer Showdown
2 James Parker 1998 East Midlands 687.00 South midlands summer sizzler
3 Ade Omisakin 1998 North West 665.00 YNEPF June Competition
4 Jonathan Blackhurst 1999 West Midlands 657.50 West Midlands
5 Thomas Knapp 1999 East Midlands 635.00 East Midlands Senior Classic
6 Harrison Sparks 1998 East Midlands 630.00 East Midlands Open Classic
7 Joseph Tang 2000 North West 630.00 North West Qualifier
8 Luke Wilson 1999 South West 630.00 British Junior Championships 2019
9 Alex Hiew 2001 West Midlands 625.00 East Midlands Senior Classics
10 Bradley Robinson 2001 South West 622.50 Super training uk
11 Harry Latos 2000 South East 618.00 South East Summer Divisional
12 Max Mansell-Rowe 2000 South East 612.50 South Midlands bitesize July 21
13 Gurnam Grewal 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 600.00 ST Summer Showdown
14 Ibrahim Dridi 1999 North Midlands 600.00 Fred Sterry Classic
15 Ed Rimell 2001 Wales 590.00 Welsh Summer Slam
16 Joshua Hinchcliffe 1998 Yorkshire and North East 587.50 YNE June Open
17 Duncan Law 2000 South Midlands 585.00 East Midlands Senior Classics
93kg
1 Earlando Grant-Favourite 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 722.50 YNE July Competition
2 Beck Phillips 1998 South West 702.50 British Juniors 2019
3 Joe Feeney 1998 Yorkshire and North East 677.50 All England's
4 George Croucher 2001 South East 670.00 South east classic championships
5 Oliver Pickwell 2000 Yorkshire and North East 670.00 YNE
6 James Laidlaw 2000 Scotland 650.00 Scottish Powerlifting Northern Regional Competition
7 Joe Moore 2000 North Midlands 640.00 Fred Sterry Classic
8 Mahin Zafar 1999 Yorkshire and North East 635.00 Junior nationals 2019
9 Cyrus Khine 1999 North Midlands 632.50 Fred Sterry Classic
10 Sami Zaman 2001 South Midlands 622.50 South East Open Championships 2019
11 Gabriel Rowland 2001 South West 615.00 Dorset County Powerlifting Championships
12 Thomas Hiscock 1999 South East 610.00 South East Summer Divisional
13 Callum McHenery 1998 Yorkshire and North East 605.00 British juniors 2019
14 julius Hobbs 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 605.00 All England’s
15 Samuel Cook 2001 Yorkshire and North East 600.00 YNE Open
16 Alex Wesley 2000 South East 597.50 South East Summer Divisional 2021
105kg
1 Lewis Kelly 2000 Scotland 745.00 Scottish Summer Open
2 Kirill Sakharov 2001 Northern Ireland 740.50 European classic championships 2019
3 Lewis Bennett 1999 South West 740.00 YNE July Competition
4 Tom Foster 1999 South East 727.50 South East Classic
5 Edwin Lord 1999 South Midlands 700.00 South Midlands Summer Sizzler
6 MICHAEL PIERIDES 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 695.00 Barbell Division 2020
7 Ben Carter 1999 North Midlands 665.00 NW masters championships (guest)
8 Barnie Skinner 1998 South East 662.50 Men's All England 2021
9 Tom Parker 1998 Yorkshire and North East 655.00 YNEPF July Comp
10 Archie Freeman 1999 South West 622.50 Wiltshire and Gloucestershire Championships
120kg
1 Ashley Butler 1998 Wales 802.50 Junior British Championship 2019
2 Bradley May 1999 South East 747.50 South East Classic
3 Joe Arnott 2000 Yorkshire and North East 690.00 Ynef june
4 Josh Pearson 2001 North West 685.50 2019 british junior classic nationals
5 Dylan Howe 2001 Wales 647.50 Welsh Powerlifting Association Summer Slam
6 ian lucy 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 637.50 greater London comp

British Powerlifting is the only UK powerlifting organisation that carries out independent WADA compliant drug testing. In 2017 we conducted some 140 anti-doping tests, all at our own expense. GB lifters in World Championships are registered with the IPF for Out of Competition Testing (OCT).

Learning

Coaching Courses

Take our accredited training courses to become a British Powerlifting Coach.

GOLD LEVEL SPONSOR