Skip navigation

Logo

View Championship Entries

Download Championship Entries PDF
Weight Name Born Division Qualifying Total Achieved Competition
47kg
1 mona shafiei 1999 South East 285.00 South east open
2 Gigi Nicolson 1999 North Midlands 237.50 Uni worlds
3 Tamsin Gamble 1997 North West 227.50 Junior National Championships
52kg
1 Phoebe Webber 1998 South Midlands 262.50 Oxford vs Cambridge Varsity Match
2 Natasha Maskell 1999 Yorkshire and North East 251.50 YNE November Open
3 Christy Chan 2000 South East 250.00 Greater London Divisional
4 Stephanie Canlas 1999 West Midlands 240.00 British Junior Nationals 2019
5 Ishka Trace-Kleeberg 1998 East Midlands 235.00 East Midlands University Qualifier
6 Deena Rousan 1998 North West 222.50 Powerpalooza third
57kg
1 Isabelle Lam 1997 North Midlands 337.50 IPF World University Powerlifting Cup
2 Lynn Huynh 1998 West Midlands 327.50 West Midlands Full Power
3 Miriam Andrews 1995 South Midlands 317.50 South Midlands Divisional Powerliting Competition held at Elite Bodyworks, Basingstoke
4 Karen Dahianna Posada Luna 1998 South East 310.00 180 Strength Powerlifting competition
5 Holly Robson-Powell 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 282.50 BD Uni Qualifier
6 Roxie Zhu 1999 North Midlands 277.50 NM University Champs
7 Aimee Jones 1997 Wales 275.00 Cardiff Winter Cup
8 Chloe Lancaster 1998 Yorkshire and North East 272.50 YNE January Open
9 Catherine Clarke 2001 South West 265.00 180 strength
10 Eleanor Smith 1999 Yorkshire and North East 260.00 Northern Universities Championships
11 Cammy Chua 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 257.50 BD Uni Qualifiers
12 Michelle Ortega 1998 North Midlands 257.50 North Midlands University Qualifier
13 Kimberley Dodge 2001 Yorkshire and North East 255.00 YNE Winter Open
14 Jessica May 1997 South West 250.00 University Worlds (Estonia)
15 Romane Castera 1999 West Midlands 245.00 SWPLA Development Competition + University Qualifier
16 Felicia Chang 1998 East Midlands 237.50 East Midlands Student Qualifier
17 Gabriela Cioclu 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 232.50 SWPLA divisional
18 Ellie Ong 1998 South Midlands 230.00 South Midlands Bitesize
63kg
1 Amy Viner 1999 North Midlands 390.00 British Junior Nationals
2 Tara Pigott 1999 West Midlands 372.50 British Juniors
3 Sophie Smith 1999 South Midlands 370.00 South Midlands December Bitesize
4 Beatrice Fishwick 2000 East Midlands 365.00 British Junior National Championships
5 Lucy Hart 1995 South Midlands 335.00 The Oxford vs Cambridge Varsity Match
6 Laura Statham 1998 South West 332.50 Bristol champs
7 Veda Ong 1997 Yorkshire and North East 312.50 YNE Winter Open
8 Luisa Vargas 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 307.50 British Junior Championships 2019
9 Louise Jones 1995 Wales 305.00 North Midlands University Champs 2019
10 Samin Moghimiasl 1996 East Midlands 297.50 Junior National
11 Samin Moghimiasl 1996 East Midlands 297.50 Junior National
12 Dominique Harris 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 287.50 BD Uni Qualifier
13 Amy Whittaker 1997 South Midlands 285.00 South Mids Bitesize
14 Jessica Rigley 1996 East Midlands 275.00 British Juniors 2019
15 Ella Hibbs-Newman 1999 North Midlands 272.50 North Midlands University Qualifier
16 Augusta Clayton 1999 South West 270.00 World University Powerlifting Cup
17 Holly Parker 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 270.00 Bethnal Green Competition
18 Ilaria Beechey-Newman 1999 South Midlands 270.00 Oxford vs Cambridge varsity 2020
19 Amy Francis 1997 South West 265.00 South west power
20 Jessica Jeremaes 2001 South West 265.00 South West Power 2020
21 Carmen Rapariz 1996 South East 252.50 South East Open
72kg
1 Victoria Hammond 1995 South Midlands 427.50 South Midlands Bitesize
2 Kate Pattison 1996 Yorkshire and North East 397.50 Development Competition Tiverton
3 Safiya Chiappa-Forrester 1998 North Midlands 380.00 World University Powerlifting Cup
4 Camille Willhite 1999 South West 335.00 South West Power 2020
5 Caitlin Berry 1998 West Midlands 332.50 World University Powerlifting Cup
6 Kiera Williams 2000 South West 325.00 South West Power 2020 (Chard)
7 Kelly Beaumont 2000 North Midlands 322.50 North Midlands University Qualifier
8 Charley Bond 1998 South West 320.00 British Junior Championships
9 Emma Richardson 1998 South East 320.00 Oxford vs Cambridge Varsity
10 Ellen Bucknill 2001 South West 302.50 south west power 2020 (Chard)
11 Georgia Crawford 1998 South West 302.50 South West Power 2020
12 Leah Berger 1998 South Midlands 302.50 Oxford/Cambridge Varisty Divisional
13 Isabelle Jefferies 1998 East Midlands 300.00 Super Training Gym
14 Odette Tobaiwa 1999 South West 297.50 180 STRENGTH BOURNEMOUTH
15 Katherine Cleary 2000 North Midlands 290.00 South West Powerlifting Association 180 Strength Divisional Competition
16 Nisha Waller 1995 South Midlands 290.00 South West Powerlifting Association 180 Strength Divisional Competition
17 Helen Maw 1996 East Midlands 287.50 East Midlands Student Qualifier
18 Kathryn Hinton 1997 South West 287.50 180 Strength Powerlifting Competition, Bournemouth
19 Sophia King-Mason 2001 South East 280.00 South East Winter Divisional
20 Tara Tattan-Birch 2000 North Midlands 280.00 Bournemouth qualifiers
84kg
1 Tabitha Panton 1999 Wales 370.00 British Junior Nationals
2 Melina Irawo 2000 Yorkshire and North East 367.50 Northern Universities
3 Zoƫ Clark 1995 South Midlands 352.50 South Midlands Bitesize
4 Grace Ikpe 2000 North Midlands 340.00 180 Strength Powerlifting Competition
5 Amy McCarthy 1995 North Midlands 337.50 World University Powerlifting Cup
6 Florence Eastwood 1995 Greater London - Inner & Outer Boroughs 330.00 SM December Competition
7 Amy Williams 1998 East Midlands 317.50 Oxford vs Cambridge Varsity
8 Nina Immink 1998 South Midlands 317.50 Oxford vs. Cambridge Powerlifting Varsity 2020
9 Lalitha Try 1997 Yorkshire and North East 315.00 Northern Universities
10 Amy Pape 1998 South West 312.50 180 Strength
84+kg
1 Melissa Bird 1998 Wales 447.50 Home Nations Championships
2 Victoria Robinson 1997 East Midlands 370.00 East Midlands Student Qualifier
3 Jade Fisher 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 340.00 December university qualifying championships
4 Milly Stoneley 1997 North Midlands 316.00 North Midland Qualifiers
66kg
1 Remi Rufus-Toye 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 565.00 Junior Nationals
2 Sujan Sriharan 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 480.00 Oxford VS Cambridge Varsity
3 Jansen Zhen Hao Law 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 475.50 British Junior National Championships 2019
4 Jerry George 2000 West Midlands 472.50 West Midlands Full Power
5 Atiqul Islam 1998 South East 462.50 180 strength
6 Ricky Fang 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 462.50 Built Differently Uni Qualifying Championships
7 Yassar Rana 2001 North Midlands 460.50 North Midlands Uni Qualifier
8 Solomon ASGHAR 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 460.00 IPF University World Championships
9 Jeriel Ho 1999 West Midlands 452.50 Greater London Divisional
10 Blake Davies 1998 West Midlands 442.50 West Midlands Powerlifting Championships
11 Ihsaan Furlonge 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 442.50 Greater London Divisional
12 Erik Jensko 1996 East Midlands 425.00 London Divisional 2020 (Bethnal Green)
13 Abdul Butt 2001 North Midlands 415.00 180-Strength
14 George Wright 1999 Yorkshire and North East 415.00 Northern Universities
15 Jake Walker 1999 Yorkshire and North East 415.00 2019 YNEPF Juniors (June)
16 Steven Harvey 1998 North Midlands 410.00 North Midlands University Qualifiers 2019
17 Will Horsley 1998 South West 410.00 South West Power 2020
18 Probir Debnath 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 405.00 Divisional Championships
19 Kemi Clarke 2000 South East 402.50 South East Open
20 Norathai Panayong 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 402.50 BD uni qualifier
21 Olivia Price 1996 South West 347.00 Inter-Regionals 2019
74kg
1 Ifti Rahman 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 610.00 British Juniors
2 Ade Omisakin 1998 North West 607.50 British Junior Classic Championships
3 Max Guo 2000 West Midlands 600.00 British Junior Championships
4 Raghul Parthipan 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 587.50 British Juniors 2019
5 John Bermudez 1996 Wales 565.00 British Junior Classic
6 Krishan Mistry 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 565.00 Greater London Divisional (Bethnal Green)
7 Josh Woods 1996 South East 550.00 South West Power 2020
8 Lee Harris 1998 West Midlands 550.00 South West Power 2020
9 Ammar FAROOK 1997 North Midlands 547.50 South Midlands Powerlifting Bitesize December
10 Ben Liew 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 545.00 Greater London Divisional Opens
11 James Bannon 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 540.00 Greater London Divisional
12 Arif Wani 1997 West Midlands 537.50 Oxford vs Cambridge Varsity
13 Antoine Darmon 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 535.00 Uni Qualifying Competition At Built Differently
14 Takudzwa Mtombeni 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 535.00 Greater London December University Qualifying Championships
15 Takudzwa Mtombeni 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 535.00 Greater London December University Qualifying Championships
16 Mete, Lok Hang Cheung 2000 West Midlands 532.50 West Midland Championships
17 Yaron Bernstein 1997 East Midlands 530.00 Oxford vs. Cambridge Varsity Match
18 Alex Waddell 1997 South Midlands 522.50 Uni Worlds 2019
19 Samuel Gurajena 1997 North Midlands 522.50 North Midlands Four Counties
20 Ciaran Harper 2000 South West 515.00 180 Strength Powerlifting Competition
21 Samriddha Ranjan 1995 Yorkshire and North East 515.00 YNEPF Winter Open
22 Alex Hiew 2001 Greater London - Inner & Outer Boroughs 512.50 West Midlands Championships
23 Matt Botham 2000 South West 510.00 South West Power 2020
24 George Olteanu 1996 South Midlands 505.00 SM Aldermaston Bitesize
25 Charlie Coleman 1997 South West 500.00 South West Power 2020
26 Russell Huang 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 500.00 Built Differently Qualifier
27 Gabriel Machin 1999 West Midlands 495.00 West Midlands Full Power and Bench Only Championships
28 Samuel Murray 1998 South West 495.00 South West Power 2020
29 William To 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 487.50 BD Uni Qualifier
30 Alex Zhang 1997 North Midlands 485.00 North Midlands Four Counties Championships
31 venet kukran 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 475.00 2019 EPA Greater London Divisional
32 Daniel Taylor 2000 North Midlands 472.50 North Midlands University Qualifier 2019
33 Noah Shriever 2000 East Midlands 470.00 South west power 2020
34 Luke Cheng 1998 West Midlands 467.50 British Juniors
35 James Taylor 1998 South Midlands 457.50 SM Bitesize
36 Shashank Ravikumar 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 457.50 bethnal green weightlifting club
37 Karol Szostek 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 455.00 Bethnal Green
38 Luke Easton 1999 North Midlands 452.50 Northern Universities
39 Daniel Fitt 2000 South East 442.50 Tiverton developmental
40 Maxim Saakyan 1997 South Midlands 440.00 180 Strength Powerlifting Competition
41 Duncan Marsden 2000 South Midlands 435.00 SM Bitesize
42 Harry Jones 1998 South East 435.00 Tiverton Developmental
43 Jacob Meehan 1999 Wales 435.00 South West Power 2020
44 James Freeman 1998 North Midlands 435.00 Super Training Classic
45 Matthew Smith 1998 South West 435.00 South West Power 2020
46 Merlin Owens 2001 South West 435.00 2020 SOUTH WEST 180 STRENGTH DIVISIONAL
83kg
1 Sven Gaertner 1996 South West 665.00 180 Strength Divisional
2 Badrun Ali 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 637.50 British Men's Junior Nationals
3 Ryle Bumagat 1999 South East 635.00 South East Winter Divisional
4 Nathan Gevao 2000 North Midlands 625.50 NM 4 Counties
5 Anujan Srikantha 1996 North Midlands 620.00 North Midlands University Champs
6 Hud Syafiq Herman 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 617.50 IPF University World Championships
7 HAMZA BHAM 1997 South West 615.00 Uni Worlds
8 Callum Donaldson 1999 Wales 610.00 British Junior Championships
9 Rob Salvesen 1998 East Midlands 602.50 East Midlands Uni Qualifier
10 Zechi Gan 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 585.00 Greater London Divisional
11 Alexander Larionov 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 582.50 Greater London January Divisional
12 Lee Nicholas 1999 South East 580.00 South East Open Championships
13 Joshua Ellis 1999 Wales 577.50 Wales Winter cup 2019
14 Thomas Evans 1999 Wales 577.50 British Junior Championship
15 Joshua Ellis 1998 Yorkshire and North East 575.00 YNE Winter Open
16 Cyrus Khine 1999 North Midlands 570.00 NM Unis Qualifier
17 Angus Coyne 1997 Scotland 567.50 World university powerlifting cup 2019
18 Ibrahim Dridi 1999 South Midlands 567.50 Uni Worlds 2019
19 Samuel Hill 1999 Yorkshire and North East 567.50 Northern Universities Powerlifting Meet
20 Gareth Wong 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 562.50 Greater London Divisional
21 Raphael Leong 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 562.50 Greater Londond Divisional
22 Rashed Rahman 2000 South East 555.00 South East Summer Divisional
23 Akash Sengupta 1997 East Midlands 552.50 Oxford vs Cambridge Varsity
24 Josh Browne 2000 South West 545.00 2020 EPA The Barbell Division South Midlands Competition
25 Stylianos Sarantellis-Komninellis 2000 East Midlands 542.50 Oxford-Cambridge Varsity Match
26 Stylianos Sarantellis-Komninellis 2000 East Midlands 542.50 Oxford-Cambridge Varsity Match
27 Harry French 2000 South West 540.00 South West Power 2020
28 Harrison Sparks 1998 East Midlands 537.50 North Mids University Divisionals
29 Thrivid Dharmadasa 2000 South East 537.50 South East Open
30 Luke Smith 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 532.50 2020 Greater London Divisional
31 Aji Shotayo 1999 North Midlands 530.00 North Midlands
32 Joshua McGovern 1999 East Midlands 527.50 North Midlands University Qualifier
33 Thomas Miller 1996 East Midlands 525.00 180 Strength South West February Meet
34 Alessandro Jeremaes 1999 South West 522.50 180 Strength
35 Huw Neville 2000 East Midlands 522.50 180 Strength
36 Boris Kwok 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 517.50 Greater London Regional
37 Rohan Lal 2000 Yorkshire and North East 515.00 YNE Winter Open
38 Rohan Lal 2000 Yorkshire and North East 515.00 YNE Winter Open
39 Hamza El-Omar 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 512.50 Greater London Divisional (Bethnal Green)
40 Skyler Benton 2001 North Midlands 512.50 North Midlands Qualifiers 2019
41 Liam Parnis 1999 West Midlands 507.50 West midlands powerlifting championship
42 Nicolas Bayle 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 507.50 2019 West Midlands championships
43 Ben Laing 2000 Wales 505.00 Winter Cup
44 matthew westcott 1999 East Midlands 505.00 East Mids Student Qualifier
45 Duncan Law 2000 South Midlands 502.50 Oxford vs Cambridge Varsity Powerlifting
46 Josh New 1997 North Midlands 502.50 North Midlands University Qualifier
47 Charlie Thomas 1999 South East 500.00 South east winter divisional
48 James Smith 1998 West Midlands 500.00 West Midlands Powerlifting Championships
49 Jonathan Forsythe 2000 West Midlands 500.00 West Midlands Full Power and Bench Only Championships
50 Petur Einarsson Nielsen 1999 Yorkshire and North East 500.00 YNE January Open
51 Adam Scott 2000 Yorkshire and North East 497.50 British juniors 2019
52 Matthew Bontsema 1995 Yorkshire and North East 497.50 Northern Universities Championships
53 Ludovic Bonnefous 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 495.00 Greater London Powerlifting Bethnal Green
54 Ochir Erkhembayar 1998 South East 495.00 Barbell Division Powerlifting Meet Southampton
55 Stephanos Karidis 1999 South East 495.00 South East Winter Divisional
93kg
1 Adedapo Ojewale 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 752.50 European Championships 2019
2 Matthieu Chan 1996 East Midlands 703.00 British Junior Championships
3 Chris onuoha 1998 Yorkshire and North East 685.00 British Juniors 2019
4 Charlie Clements 1998 North Midlands 677.50 North Midlands University Championships
5 Harry Davies 1995 Greater London - Inner & Outer Boroughs 675.00 Greater London Divisional
6 Thomas Festa Oderinde 2000 East Midlands 675.00 North Midlands Qualifier
7 Earlando Grant-Favourite 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 652.50 Greater London Divisionals
8 Adam Madelin 1998 West Midlands 650.00 British Juniours
9 Freddie Isherwood 2000 South East 650.00 Tiverton Developmental
10 Joe Feeney 1998 Yorkshire and North East 650.00 Roses cup
11 Tom Seldon 1997 Wales 640.00 WPA Winter Cup
12 Archie Freeman 1999 South West 636.00 Gloucestershire
13 Mahin Zafar 1999 Yorkshire and North East 635.00 Junior Nationals 2019
14 Zhaoming Liu 1999 North Midlands 627.50 North Midlands University Qualifier
15 Diamor Marke 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 620.00 Oxford vs Cambridge Varsity Powerlifting
16 Benito Cattani 1998 South East 600.00 Junior Classics 2019
17 Samuel Cook 2001 Yorkshire and North East 600.00 YNE Open January 2020
18 Joseph Eaton 2000 Yorkshire and North East 595.00 British Juniors Championship
19 Steven Smithies 1996 East Midlands 592.50 British Junior Classic Championships 2019
20 James Zahra 2000 Yorkshire and North East 590.00 YNE Winter Open
21 Maciej Szczyrba 2001 South East 590.00 South East Open
22 Gabriel Kassayie 1997 Greater London - Inner & Outer Boroughs 587.50 Greater London November Divisional
23 Luke Schmidt 1997 South West 585.00 180 Strength Development Competition
24 Charlie Woodman 1997 East Midlands 577.50 Oxford vs Cambridge Varsity Competition
25 Wei Hong Hii 1999 Yorkshire and North East 577.50 British Junior Nationals
26 Max Benford 2000 Greater London - Inner & Outer Boroughs 575.00 Loughborough Uni Qualifier competition
27 Joseph Channer 2000 Yorkshire and North East 560.00 Northern Universities
28 Callum P Tanton-Parham 1999 South East 555.00 2020 SW 180 Strength Divisional
29 Matthew Bingham 2001 North Midlands 555.00 North Midland Qualifiers
30 Joshua Doherty 1998 South East 550.00 South East Summer Divisional
31 Anthony Harwood 1999 South East 545.00 south midlands divisional powerlifting competition
32 Omar Ali 1997 Wales 542.50 South midlands powerlifting
33 Andrew Platt 1999 South Midlands 540.00 Oxford V Cambridge Powerlifting Varsity
34 Sam Taylor 1997 North Midlands 540.00 North Midlands University Qualifier
35 Anthony Atkins 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 532.50 BD Uni Qualifier
36 Joshua Osei-Dapaah 2000 South East 532.50 South East Divisional: Bridge Road Barbell Club
37 James Cullen 1999 South East 525.00 Dover
38 William Dirkin 1998 Yorkshire and North East 525.00 2020 YNE Northern Universities
39 Nicholas Liebl 1995 Wales 520.00 Cardiff Wintercup
40 Alexander Jackson 1999 West Midlands 517.50 West Midlands Powerlifting Championships
41 Jack Biddlecombe 1999 Yorkshire and North East 517.50 November Yorkshire North East Open
42 Nicholas Green 1999 South East 517.50 Bridge Road Barbell Winter Divisional
43 Innocent Ogunmwonyi 1996 East Midlands 107.50 East Midlands university qualifier
105kg
1 Kirill Sakharov 2001 Northern Ireland 740.50 European classic championships
2 Michael Pierides 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 695.00 Barbell Division
3 Ming Lau 1998 East Midlands 677.50 University World Cup
4 Vikram Thakur 1997 West Midlands 655.00 University World Championships
5 Thomas Linley 1997 West Midlands 650.00 West Midlands Full Power
6 Jack Lungu 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 647.50 University Worlds
7 Jacob Wymer 1996 North Midlands 647.50 All Englands
8 Ernest Wong 1999 South Midlands 635.00 Oxford v Cambridge Varsity Match
9 Tosin Ososami 1995 Greater London - Inner & Outer Boroughs 632.50 Greater London Divisional
10 Ethan Dye 1999 East Midlands 620.00 East Midlands BUCs Qualifier
11 Liam Collins 2000 Yorkshire and North East 620.00 Northern University Championships
12 ANDREW SIU 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 615.00 Greater London Powerlifting
13 William Fox 1998 West Midlands 612.50 Varsity powerlifting match
14 Barnie Skinner 1998 South East 605.00 180 Strength Qualifier
15 Hugo Chambre 1996 Greater London - Inner & Outer Boroughs 605.00 East Mids Student
16 Huw Jones 1995 South West 592.50 South West Power
17 Jack Tulloch 1997 South West 592.50 World University Championships 2019
18 Anthoy McLaughlin 1997 South West 590.00 SWPLA Development Competition plus University Qualifier
19 Benjamin Hooley 1996 South East 590.00 South East Open
20 Ho Ip 1995 West Midlands 572.50 West Midlands Summer Championships
21 Ho Ip 1995 West Midlands 572.50 West Midlands Summer Championships
22 Alex Bussell 1996 North West 570.00 Christmas Spectacular Fighting Fit Manchester
23 Fadle Arouna 1998 East Midlands 557.50 East Mids Student Qualifier
24 Anis Kerkache 1996 North Midlands 552.50 2019 EPA North Midlands Uni Qualifier
25 Joe Moore 2000 North Midlands 552.50 Greater London Divisional July 2019
26 Thomas Maiden 1999 West Midlands 547.50 West Midlands Full Power Championships
27 Sam Stuckey 1998 East Midlands 532.50 Bethnal Green
28 Samuel Freeman 1999 East Midlands 532.50 South Midlands
29 Wesley Rawlings 1997 West Midlands 532.50 South Midlands Bitesize #1 2020
120kg
1 Elliot Leadbeater 1998 South West 735.00 British Classic
2 Rowan Hanson 1998 Yorkshire and North East 710.00 Northern Universities
3 Richard Tatton 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 705.00 Built differently uni qualifier.
4 Hector van Smirren 1996 South Midlands 702.50 British Juniors
5 Wei Hew 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 700.00 Greater London Divisionals
6 Gabrielius Balandis 1999 North Midlands 667.50 North Midlands Summer Champs 2019
7 Oliver Fox 1998 Greater London - Inner & Outer Boroughs 665.00 SWPLA Development Competition plus University Qualifier
8 Vladi Lazarov 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 655.00 Bethnal Green
9 Mark Faulkner 1996 Yorkshire and North East 630.00 Northern Universities
10 Marty Lazarov 1999 Greater London - Inner & Outer Boroughs 630.00 Bethnal Green Weighlifting club
11 Dominic Schoen 2000 North Midlands 595.00 2019 EPA North Midlands Uni Qualifier
12 Josh Mason 1998 South West 572.50 180 Strength Powerlifting Competition
120+kg
1 Robert Gainlall 2000 South East 785.00 Junior Nationals

British Powerlifting is the only UK powerlifting organisation that carries out independent WADA compliant drug testing. In 2017 we conducted some 140 anti-doping tests, all at our own expense. GB lifters in World Championships are registered with the IPF for Out of Competition Testing (OCT).

Learning

Coaching Courses

Take our accredited training courses to become a British Powerlifting Coach.

GOLD LEVEL SPONSOR